WP to Twitter 2.2.9 - en to ja translation catalogue (203 entries)

en: [<a href='options-general.php?page=wp-to-twitter/wp-to-twitter.php'>Hide</a>] If you're experiencing trouble, please copy these settings into any request for support.
ja: [<a href='options-general.php?page=wp-to-twitter/wp-to-twitter.php'>隠す</a>] なにか問題が起こってサポートをリクエストする場合は、この設定をコピーして送信してください。

en: Connect to Twitter
ja: Twitter と連携

en: The process to set up OAuth authentication for your web site is needlessly laborious. It is also confusing. However, this is the only method available from Twitter. Note that you will not add your Twitter username or password to WP to Twitter; they are not used in OAuth authentication.
ja: OAuth 認証の設定は無駄に面倒ですし、わけがわからないものでしょう。ですがこれが Twitter で認証するための唯一の方法なのです。 とはいえ WP to Twiitter に Twitter のユーザー名やパスワードを保存する必要がないことに注目してください。 OAuth 認証ではそういうものは必要ないのです。

en: 1. Register this site as an application on
ja: 1. このサイトをアプリケーションとして登録する:

en: Twitter's application registration page
ja: Twitter アプリケーション登録ページ

en: If you're not currently logged in, use the Twitter username and password which you want associated with this site
ja: Twitter 側で現在ログインしていない場合は、このサイトと結び付けたいアカウントのユーザー名とパスワードでログインしてください

en: Your Application's Name will be what shows up after "via" in your twitter stream. Your application name cannot include the word "Twitter." Use the name of your web site.
ja: アプリケーション名 (Application's Name) : つぶやきの「○○から」として表示されます。「Twitter」という単語を含めることはできません。サイト名を使うのがいいでしょう。

en: Your Application Description can be whatever you want.
ja: アプリケーションの説明 (Application Description) : なんでもお好きなことを書いてください

en: Application Type should be set on
ja: アプリケーションの種類 (Application Type):

en: Browser
ja: ブラウザアプリケーション (Browser)

en: The Callback URL should be
ja: コールバック URL(Callback URL) :

en: Default Access type must be set to
ja: 標準のアクセスタイプ(Default Access type) :

en: Read &amp; Write
ja: 読み書き (Read &amp; Write)

en: (this is NOT the default)
ja: (デフォルトでは Read-only です)

en: Once you have registered your site as an application, you will be provided with a consumer key and a consumer secret.
ja: サイトのアプリケーション登録が完了すると、 Consumer key と Consumer secret が発行されます。

en: 2. Copy and paste your consumer key and consumer secret into the fields below
ja: 2. Consumer key と Consumer secret を下のフィールドに貼り付ける

en: Twitter Consumer Key
ja: Consumer Key

en: Twitter Consumer Secret
ja: Consumer Secret

en: 3. Copy and paste your Access Token and Access Token Secret into the fields below
ja: 3. Access token と Access Token Secret を下のフィールドに貼り付ける

en: On the right hand side of your new application page at Twitter, click on 'My Access Token'.
ja: アプリケーションページの右サイドバーにある、「My Access Token」をクリックしてください

en: Disconnect from Twitter
ja: Twitter との連携

en: Twitter Username
ja: ユーザー名

en: Disconnect Your WordPress and Twitter Account
ja: Twitter との連携を解除

en: WP to Twitter requires PHP version 5 or above with cURL support. Please upgrade PHP or install cURL to run WP to Twitter.
ja: WP to Twitter の動作には PHP 5 以上および cURL のサポートが必要です。 PHP のバージョンアップか cURL のインストールをお願いします。

en: WP to Twitter requires WordPress 2.9.2 or a more recent version. <a href="http://codex.wordpress.org/Upgrading_WordPress">Please update your WordPress version!</a>
ja: WP to Twitter の動作には WordPress 2.9.2 以上が必要です。<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/WordPress_%E3%81%AE%E3%82%A2%E3%83%83%E3%83%97%E3%82%B0%E3%83%AC%E3%83%BC%E3%83%89">WordPress をアップグレードしましょう</a>。

en: Twitter now requires authentication by OAuth. You will need you to update your <a href="%s">settings</a> in order to continue to use WP to Twitter.
ja: Twitter では OAuth 認証が必要になりました。 WP to Twitter を使うためには<a href="%s">プラグイン設定</a>を更新する必要があります。

en: 400 Bad Request: The request was invalid. This is the status code returned during rate limiting.
ja: 400 Bad Request: リクエストが不正です。このエラーは API の使用が制限されているときに出ます。

en: 401 Unauthorized: Authentication credentials were missing or incorrect.
ja: 401 Unauthorized: 認証に失敗しました。

en: 403 Forbidden: The request is understood, but it has been refused. This code is used when requests are understood, but are denied by Twitter. Reasons include exceeding the 140 character limit or the API update limit.
ja: 403 Forbidden: リクエストされましたが処理できません。このエラーは、リクエストは届いたものの Twitter 側で拒否された際に出ます。ツイートが 140 字以上の場合・API 制限に引っかかった場合にも出ます。

en: 500 Internal Server Error: Something is broken at Twitter.
ja: 500 Internal Server Error: Twitter 側でなにかがおかしいようです

en: 503 Service Unavailable: The Twitter servers are up, but overloaded with requests Please try again later.
ja: 503 Service Unavailable: Twitter は使えないこともないのですが、負荷が高そうです。またあとで試してください。

en: 502 Bad Gateway: Twitter is down or being upgraded.
ja: 502 Bad Gateway: Twitter が落ちているか、アップグレード中です

en: Custom Twitter Post
ja: カスタムツイート

en: Make a Donation
ja: 寄付する

en: Get Support
ja: サポート

en: Don't Tweet this post.
ja: この投稿はツイートしない

en: This URL is direct and has not been shortened:
ja: この URL は短縮されていません:

en: WP to Twitter User Settings
ja: WP to Twitter 個人設定

en: Use My Twitter Username
ja: 自分のアカウントを含める

en: Tweet my posts with an @ reference to my username.
ja: 自分のアカウント宛に @ をつけてツイートする

en: Tweet my posts with an @ reference to both my username and to the main site username.
ja: 自分と、サイト設定でのアカウント宛に @ をつけてツイート

en: Your Twitter Username
ja: Twitter ユーザー名

en: Enter your own Twitter username.
ja: あなたの Twitter でのユーザー名を入力してください

en: Check the categories you want to tweet:
ja: ツイートしたいカテゴリーを選択してください

en: Set Categories
ja: カテゴリーを登録

en: <p>Couldn't locate the settings page.</p>
ja: <p>設定ページが見つかりません</p>

en: Settings
ja: 設定

en: WP to Twitter is now connected with Twitter.
ja: WP to Twitter は Twitter と連携しました。

en: OAuth Authentication Data Cleared.
ja: OAuth 認証データを削除しました。

en: OAuth Authentication Failed. Your server time is not in sync with the Twitter servers. Talk to your hosting service to see what can be done.
ja: OAuth 認証に失敗しました。サーバーの時刻が Twitter サーバーと大幅にずれています。ホスティングサービスに連絡してください。

en: OAuth Authentication response not understood.
ja: OAuth 認証のレスポンスが変です。設定を見なおしてください。

en: WP to Twitter Errors Cleared
ja: WP to Twitter エラーを削除しました。

en: Sorry! I couldn't get in touch with the Twitter servers to post your new blog post. Your tweet has been stored in a custom field attached to the post, so you can Tweet it manually if you wish!
ja: ツイートしようとしたのですが、Twitter サーバーに接続できませんでした。ツイートはこの投稿のカスタムフィールド内に保存されました。もしお望みなら手動でツイートすることもできます。

en: Sorry! I couldn't get in touch with the Twitter servers to post your <strong>new link</strong>! You'll have to post it manually, I'm afraid.
ja: リンクをツイートしようとしたのですが、Twitter サーバーに接続できませんでした。申し訳ありませんが手動でツイートする必要があります。

en: WP to Twitter Advanced Options Updated
ja: 詳細設定を保存しました。

en: You must add your Bit.ly login and API key in order to shorten URLs with Bit.ly.
ja: Bit.ly で URL を短縮するためには、 Bit.ly の ユーザー名と API キーを設定する必要があります

en: You must add your YOURLS remote URL, login, and password in order to shorten URLs with a remote installation of YOURLS.
ja: リモートの YOURLS で URL を短縮するためには、 YOURLS の URL、ログイン名、パスワードを設定する必要があります。

en: You must add your YOURLS server path in order to shorten URLs with a remote installation of YOURLS.
ja: リモートの YOURLS で URL を短縮するためには、 YOURLS のインストールパスを設定に追加する必要があります。

en: WP to Twitter Options Updated
ja: 基本設定を保存しました。

en: Category limits updated.
ja: カテゴリーフィルタ設定を更新しました。

en: Category limits unset.
ja: カテゴリーフィルタ設定を削除しました。

en: YOURLS password updated.
ja: YOURLS パスワードを更新しました。

en: YOURLS password deleted. You will be unable to use your remote YOURLS account to create short URLS.
ja: YOURLS パスワードを削除しました。 URL の短縮にリモート YOURLS アカウントを使うことはできません。

en: Failed to save your YOURLS password!
ja: YOURLS パスワードの保存に失敗しました！

en: YOURLS username added.
ja: YOURLS ユーザー名を追加しました。

en: YOURLS API url added.
ja: YOURLS API の URL を追加しました。

en: YOURLS API url removed.
ja: YOURLS API の URL を削除しました。

en: YOURLS local server path added.
ja: YOURLS ローカルサーバーパスを追加しました。

en: The path to your YOURLS installation is not correct.
ja: YOURLS のインストールパスが正しくありません。

en: YOURLS local server path removed.
ja: YOURLS ローカルサーバーパスを削除しました。

en: YOURLS will use Post ID for short URL slug.
ja: YOURLS での短縮に投稿 ID を使用します。

en: YOURLS will not use Post ID for the short URL slug.
ja: YOURLS での短縮に投稿 ID を使用しません。

en: Su.pr API Key and Username Updated
ja: Su.pr API キーとユーザー名を更新しました。

en: Su.pr API Key and username deleted. Su.pr URLs created by WP to Twitter will no longer be associated with your account.
ja: Su.pr API キーとユーザー名を削除しました。 WP to Twitter で作成した Su.pr の URL は、もうアカウントと結びついていません。

en: Su.pr API Key not added - <a href='http://su.pr/'>get one here</a>!
ja: Su.pr API キーがありません。 <a href='http://su.pr/'>取得してください</a>。

en: Bit.ly API Key Updated.
ja: Bit.ly API キーを更新しました。

en: Bit.ly API Key deleted. You cannot use the Bit.ly API without an API key.
ja: Bit.ly API キーを削除しました。API キーなしでは Bit.ly の API は使えません。

en: Bit.ly API Key not added - <a href='http://bit.ly/account/'>get one here</a>! An API key is required to use the Bit.ly URL shortening service.
ja: Bit.ly API キーがありません。<a href='http://bit.ly/account/'>取得してください</a>。API キーは Bit.ly API で URL を短縮する際に必要です。

en:  Bit.ly User Login Updated.
ja: Bit.ly ユーザー名を更新しました。

en: Bit.ly User Login deleted. You cannot use the Bit.ly API without providing your username.
ja: Bit.ly ユーザー名を削除しました。ユーザー名なしでは Bit.ly の API は使えません。

en: Bit.ly Login not added - <a href='http://bit.ly/account/'>get one here</a>!
ja: Bit.ly ユーザー名がありません。<a href='http://bit.ly/account/'>アカウントを作ってください</a>。

en: No error information is available for your shortener.
ja: 短縮 URL に関するエラーはありませんでした

en: <li class="error"><strong>WP to Twitter was unable to contact your selected URL shortening service.</strong></li>
ja: <li class="error"><strong>WP to Twitter から指定の短縮 URL プロバイダへの接続に失敗しました</strong></li>

en: <li><strong>WP to Twitter successfully contacted your selected URL shortening service.</strong>  The following link should point to your blog homepage:
ja: <li><strong>WP to Twitter から指定の短縮 URL プロバイダへの接続に成功しました</strong>  サイトのアドレスの短縮 URL:

en: <li><strong>WP to Twitter successfully submitted a status update to Twitter.</strong></li>
ja: <li><strong>WP to Twitter は Twitter への投稿に成功しました</strong></li>

en: <li class="error"><strong>WP to Twitter failed to submit an update to Twitter.</strong></li>
ja: <li class="error"><strong>WP to Twitter は Twitter への投稿に失敗しました</strong></li>

en: You have not connected WordPress to Twitter.
ja: この WordPress はまだ Twitter と連携していません。

en: <li class="error"><strong>Your server does not appear to support the required methods for WP to Twitter to function.</strong> You can try it anyway - these tests aren't perfect.</li>
ja: <li class="error"><strong>ご利用のサーバーには WP to Twitter に必要な機能がないようです</strong>。それでも試してみることはできます。このテストも完璧ではありませんから。</li>

en: <li><strong>Your server should run WP to Twitter successfully.</strong></li>
ja: <li><strong>WP to Twitter はご利用のサーバーで問題なく動きます</strong></li>

en: WP to Twitter Options
ja: WP to Twitter 設定

en: Pledge to new features
ja: 機能リクエスト

en: View Settings
ja: 設定を表示

en: Shortcodes available in post update templates:
ja: ツイート設定内で使えるショートコード:

en: <code>#title#</code>: the title of your blog post
ja: <code>#title#</code>: 投稿のタイトル

en: <code>#blog#</code>: the title of your blog
ja: <code>#blog#</code>: ブログのタイトル

en: <code>#post#</code>: a short excerpt of the post content
ja: <code>#post#</code>: 投稿の抜粋

en: <code>#category#</code>: the first selected category for the post
ja: <code>#category#</code>: 投稿のカテゴリー (最初の一つ)

en: <code>#date#</code>: the post date
ja: <code>#date#</code>: 投稿の日付

en: <code>#url#</code>: the post URL
ja: <code>#url#</code>: 投稿の URL

en: <code>#author#</code>: the post author
ja: <code>#author#</code>: 投稿の作成者

en: <code>#account#</code>: the twitter @reference for the account (or the author, if author settings are enabled and set.)
ja: <code>#account#</code>: @reference 形式のサイトの Twitter アカウント名 (もしくは、個人設定で値があれば投稿者のアカウント名)

en: You can also create custom shortcodes to access WordPress custom fields. Use doubled square brackets surrounding the name of your custom field to add the value of that custom field to your status update. Example: <code>[[custom_field]]</code></p>
ja: カスタムフィールドを表示するショートコードを作ることもできます。ブラケット２つでカスタムフィールド名を囲むと、そのカスタムフィールドの値がツイートに含まれます。 例: <code>[[custom_field]]</code></p>

en: <p>One or more of your last posts has failed to send it's status update to Twitter. Your Tweet has been saved in your post custom fields, and you can re-Tweet it at your leisure.</p>
ja: <p>いくつかの投稿が、ステータスの変更時のツイートに失敗しました。ツイートは投稿のカスタムフィールド内に保存されました。あとでお暇なときにツイートし直してください。</p>

en: <p>The query to the URL shortener API failed, and your URL was not shrunk. The full post URL was attached to your Tweet. Check with your URL shortening provider to see if there are any known issues. [<a href="http://www.stumbleupon.com/help/how-to-use-supr/">Su.pr Help</a>] [<a href="http://blog.bit.ly">Bit.ly Blog</a>]</p>
ja: <p>短縮 URL API への問い合わせに失敗しました。 URL が短縮できなかったので、ツイートには通常の URL を添付しました。短縮 URL プロバイダでお知らせが出ていないか確認してください。 [<a href="http://www.stumbleupon.com/help/how-to-use-supr/">Su.pr ヘルプ</a>] [<a href="http://blog.bit.ly">Bit.ly Blog</a>]</p>

en: Clear 'WP to Twitter' Error Messages
ja: WP to Twitter エラーメッセージを消去する

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Tweet Templates
ja: ツイート設定

en: Update when a post is published
ja: 投稿が公開されたらツイート

en: Text for new post updates:
ja: 投稿公開時:

en: Update when a post is edited
ja: 投稿が編集されたらツイート

en: Text for editing updates:
ja: 投稿編集時

en: You can not disable updates on edits when using Postie or similar plugins.
ja: Postie あるいは類似のプラグインを使っているので、編集時のツイートを無効にすることはできません

en: Update Twitter when new Wordpress Pages are published
ja: ページが公開されたらツイート

en: Text for new page updates:
ja: ページ公開時:

en: Update Twitter when WordPress Pages are edited
ja: ページが編集されたらツイート

en: Text for page edit updates:
ja: ページ編集時:

en: Update Twitter when you post a Blogroll link
ja: ブログロールにリンクを追加したらツイート

en: Text for new link updates:
ja: 新規リンク:

en: Available shortcodes: <code>#url#</code>, <code>#title#</code>, and <code>#description#</code>.
ja: 利用可能なショートコード: <code>#url#</code> <code>#title#</code> <code>#description#</code>

en: Choose your short URL service (account settings below)
ja: 短縮 URL (アカウント設定は下で行ってください)

en: Don't shorten URLs.
ja: URL を短縮しない

en: Use Su.pr for my URL shortener.
ja: Su.pr を使って短縮

en: Use Bit.ly for my URL shortener.
ja: Bit.ly を使って短縮

en: YOURLS (installed on this server)
ja: YOURLS (このサーバー上)

en: YOURLS (installed on a remote server)
ja: YOURLS (別のサーバー上)

en: Use WordPress as a URL shortener.
ja: WordPress の短縮 URL 機能

en: Using WordPress as a URL shortener will send URLs to Twitter in the default URL format for WordPress: <code>http://domain.com/wpdir/?p=123</code>. Google Analytics is not available when using WordPress shortened URLs.
ja: WordPress の短縮 URL 機能では、パーマリンク設定内の「デフォルト」形式の URL を Twiterへ送信します。 例: <code>http://domain.com/wordpress/?p=123</code> この場合、 Google Analytics での解析はできません。

en: Save WP->Twitter Options
ja: 基本設定を保存

en: <abbr title="Uniform Resource Locator">URL</abbr> Shortener Account Settings
ja: 短縮 <abbr title="Uniform Resource Locator">URL</abbr> アカウント設定

en: Your Su.pr account details
ja: Su.pr アカウント設定

en: Your Su.pr Username:
ja: Su.pr ユーザー名:

en: Your Su.pr <abbr title='application programming interface'>API</abbr> Key:
ja: Su.pr <abbr title='application programming interface'>API</abbr> キー:

en: Don't have a Su.pr account or API key? <a href='http://su.pr/'>Get one here</a>!<br />You'll need an API key in order to associate the URLs you create with your Su.pr account.
ja: Su.pr アカウントもしくは API キーをお持ちでない場合は<a href='http://su.pr/'>取得してください</a>!<br />API キーは短縮した URL をあなたの Su.pr アカウントと結びつけるために必要です。

en: Your Bit.ly account details
ja: Bit.ly アカウント設定

en: Your Bit.ly username:
ja: Bit.ly ユーザー名:

en: Your Bit.ly <abbr title='application programming interface'>API</abbr> Key:
ja: Bit.ly <abbr title='application programming interface'>API</abbr> キー:

en: Save Bit.ly API Key
ja: Bit.ly API キーを保存

en: Clear Bit.ly API Key
ja: Bit.ly API キーを消去

en: A Bit.ly API key and username is required to shorten URLs via the Bit.ly API and WP to Twitter.
ja: Bit.ly API キーとユーザー名は Bit.ly API および WP to Twitter から URL を短縮するために必要です。

en: Your YOURLS account details
ja: YOURLS アカウント設定

en: Path to your YOURLS config file (Local installations)
ja: YOURLS 設定ファイルへのパス (ローカルインストールの場合)

en: Example:
ja: 例:

en: URI to the YOURLS API (Remote installations)
ja: YOURLS API へのパス (リモートインストールの場合)

en: Your YOURLS username:
ja: YOURLS ユーザー名:

en: Your YOURLS password:
ja: YOURLS パスワード:

en: <em>Saved</em>
ja: <em>保存しました</em>

en: Use Post ID for YOURLS url slug.
ja: 投稿 ID を YOURLS の短縮名に使う

en: Save YOURLS Account Info
ja: YOURLS アカウント設定を保存

en: Clear YOURLS password
ja: YOURLS パスワードを消去

en: A YOURLS password and username is required to shorten URLs via the remote YOURLS API and WP to Twitter.
ja: YOURLS のユーザー名とパスワードは YOURLS API および WP to Twitter から URL を短縮するために必要です。

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Advanced Tweet settings
ja: 高度なツイート設定

en: Add tags as hashtags on Tweets
ja: 投稿タグをハッシュタグとしてツイートする

en: Strip nonalphanumeric characters
ja: 英数字以外の文字を取り除く

en: Spaces replaced with:
ja: 空白を置換:

en: Default replacement is an underscore (<code>_</code>). Use <code>[ ]</code> to remove spaces entirely.
ja: デフォルトの置換文字はアンダースコア (<code>_</code>)です。空白を消去するには <code>[ ]</code> としてください。

en: Maximum number of tags to include:
ja: タグの上限数:

en: Maximum length in characters for included tags:
ja: タグの最大文字数:

en: These options allow you to restrict the length and number of WordPress tags sent to Twitter as hashtags. Set to <code>0</code> or leave blank to allow any and all tags.
ja: これらのオプションでは、ハッシュタグとして送信される投稿タグの長さや数を制限できます。すべて許可するには <code>0</code> または空白にしてください。

en: Length of post excerpt (in characters):
ja: 抜粋の最大文字数:

en: By default, extracted from the post itself. If you use the 'Excerpt' field, that will be used instead.
ja: デフォルトでは投稿の冒頭が抜き出されます。「抜粋」フィールドがあれば代わりにそちらを使用します。

en: WP to Twitter Date Formatting:
ja: 日付フォーマット:

en: Default is from your general settings. <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time'>Date Formatting Documentation</a>.
ja: デフォルトは「一般設定」での値です。 <a href='http://wpdocs.sourceforge.jp/Formatting_Date_and_Time'>日付と時刻の書式の解説</a>

en: Custom text before all Tweets:
ja: ツイートの前につける文字列:

en: Custom text after all Tweets:
ja: ツイートの後につける文字列:

en: Custom field for an alternate URL to be shortened and Tweeted:
ja: 代替 URL を表すカスタムフィールド

en: You can use a custom field to send an alternate URL for your post. The value is the name of a custom field containing your external URL.
ja: このカスタムフィールドで指定した URL が、通常の URL に代わって短縮・ツイートされます。

en: Special Cases when WordPress should send a Tweet
ja: 特殊なツイートタイミング設定

en: Do not post status updates by default
ja: 「この投稿はツイートしない」をデフォルトにする

en: By default, all posts meeting other requirements will be posted to Twitter. Check this to change your setting.
ja: デフォルトでは、すべての投稿は他の条件に合致すると Twitter へ投稿されます。この設定を変えるにはチェックを入れてください。

en: Send Twitter Updates on remote publication (Post by Email or XMLRPC Client)
ja: リモート投稿時にツイートする (メール投稿・XMLRPC クライアント)

en: I'm using a plugin to post by email, such as Postie. Only check this if your updates do not work.
ja: Postie などのメール投稿プラグインを利用中 (ツイートがうまくいかないときに選択してみてください)

en: Update Twitter when a post is published using QuickPress
ja: クイック投稿から公開記事が投稿されたらツイートする

en: Google Analytics Settings
ja: Google Analytics 設定

en: You can track the response from Twitter using Google Analytics by defining a campaign identifier here. You can either define a static identifier or a dynamic identifier. Static identifiers don't change from post to post; dynamic identifiers are derived from information relevant to the specific post. Dynamic identifiers will allow you to break down your statistics by an additional variable.
ja: ここで Google Analytics のキャンペーン ID を指定すると Twitter からの訪問を解析することができます。静的 ID と 動的 ID が利用できます。静的 ID は投稿ごとに変わるということはありません。一方、動的 ID は特定の投稿情報によって変化します。動的 ID を用いると変数を追加して統計結果を分けることができます。

en: Use a Static Identifier with WP-to-Twitter
ja: 静的 ID を使う

en: Static Campaign identifier for Google Analytics:
ja: Google Analytics のキャンペーン ID

en: Use a dynamic identifier with Google Analytics and WP-to-Twitter
ja: 動的 ID を使う

en: What dynamic identifier would you like to use?
ja: 動的 ID として使う値

en: Category
ja: カテゴリー

en: Post ID
ja: 投稿 ID

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Author
ja: 投稿者

en: Individual Authors
ja: ユーザー設定

en: Authors have individual Twitter accounts
ja: ユーザー個人の Twitter アカウントを有効にする

en: Authors can set their username in their user profile. As of version 2.2.0, this feature no longer allows authors to post to their own Twitter accounts. It can only add an @reference to the author. This @reference is placed using the <code>#account#</code> shortcode. (It will pick up the main account if user accounts are not enabled.)
ja: ユーザーはプロフィールに自分の Twitter アカウントを設定できます。バージョン 2.2.0 からはこの機能はユーザーごとに自分のアカウントでツイートするものではなくなりました。 @reference のようにユーザーのアカウント名をツイートに追加するだけです。 @reference はショートコード <code>#account#</code> で配置できます。ユーザーアカウントがない場合、このショートコードはサイトのアカウント名になります。

en: Choose the lowest user group that can add their Twitter information
ja: Twitter アカウント情報を設定できるユーザーグループ

en: Subscriber
ja: 購読者

en: Contributor
ja: 寄稿者

en: Editor
ja: 編集者

en: Administrator
ja: 管理者

en: Disable Error Messages
ja: エラーメッセージの非表示設定

en: Disable global URL shortener error messages.
ja: 短縮 URL に関するエラーを非表示にする

en: Disable global Twitter API error messages.
ja: Twitter API に関するエラーを非表示にする

en: Disable notification to implement OAuth
ja: OAuth 認証を要請するメッセージを非表示にする

en: Get Debugging Data for OAuth Connection
ja: OAuth 接続でのデバッグデータを表示する

en: Save Advanced WP->Twitter Options
ja: 詳細設定を保存

en: Limit Updating Categories
ja: カテゴリーフィルタ設定

en: Select which blog categories will be Tweeted. Uncheck all categories to disable category limits.
ja: ツイートするカテゴリーを選んでください。すべてのカテゴリーのチェックを外すと、この機能はオフになります。

en: <em>Category limits are disabled.</em>
ja: <em>カテゴリーフィルタは現在使われていません</em>

en: Check Support
ja: 機能チェック

en: Check whether your server supports <a href="http://www.joedolson.com/articles/wp-to-twitter/">WP to Twitter's</a> queries to the Twitter and URL shortening APIs. This test will send a status update to Twitter and shorten a URL using your selected methods.
ja: このサーバーが <a href="http://www.joedolson.com/articles/wp-to-twitter/">WP to Twitter</a> で使われる Twitter および 短縮 URL の API をサポートしているかどうかをチェックします。このテストでは Twitter にテスト用ツイートを投稿し、上の設定に基づいた URL の短縮を行います。

note: Description of the plugin/theme
en: Posts a Twitter status update when you update your WordPress blog or post to your blogroll, using your chosen URL shortening service. Rich in features for customizing and promoting your Tweets.
ja: ブログやリンクを更新した際に Twitter にツイートを投稿します。短縮 URL のサービスは自由に選択可能。豊富な機能でツイートのカスタマイズやプロモーションをサポートします。
